Skalniak to odrobina górskiego krajobrazu w naszym ogrodzie. Czasem prawdziwe piękno roślin możemy dostrzec dopiero gdy występują one w zestawieniu z kamieniami. Zakładając skalniak ogrodowy powinniśmy najpierw przemysleć kilka kwestii. Najważniejsze z nich to miejsce, materiał skalny a także odpowiedni wybór roślin.
Miejsce na skalniak
Musimy sie zastanowić ile miejsca możemy poświęcić na nasze alpinarium. Czy będzie to mały skalniaczek z powodu nie za dużej ilości miejsca czy może cały ogród? Jeśli mamy sporo niewykorzystanej przestrzeni możemy wówczas zrobić spory ogródek dla którego skalniak będzie tylko jednym ze wspaniałych elementów. A oprócz niego oczko wodne, kamienne ścieżki i wiele innych - w zależnosci od naszej inwencji twórczej. Przeważnie rośliny skalne lubią słońce więc postarajmy sie by był to teren nasłoneczniony lub też ewentualnie półcień, gdyż zdarzają się i takie rośliny, które nie lubią pełnego słońca.
Materiał skalny
Kamienie, które wykorzystamy w naszym skalniaku mogą być naprawdę bardzo różne. Jednak nie stosujmy skał zbyt miękkich, gdyż mogą się one po prostu rozsypać po pewnym czasie. Jeśli chcemy zrobić nasz ogródek tanim kosztem powinny nam wystarczyć otoczaki, wapienie oraz trochę żwirku. Twardy kamień taki jak otoczaki nadaje się także na drogi i ścieżki brukowe zamiast sztucznej i drogiej kostki.
Gleba
Co do wymagań glebowych rośliny skalne nie mają zbyt wygórowanych życzeń. Postarajmy się jednak by była to gleba dobrze przepuszczalna lub zwykła przemieszana np. z torfem i piaskiem. Możemy dodać do niej drobnych kamyczków - żwirku.
Rośliny
Dobierajmy gatunki roślin tak aby były ozdobne w różnych porach roku. A także takie, które będą kontrastowały ze sobą w naszym ogrodzie. Możemy sadzić różnego rodzaju byliny, rozchodniki, niskie trawy, rośliny cebulkowe i przede wszystkim iglaki, których większość posiada niepowtarzalną zaletę - są zielone także zimą. Szczególnie postarajmy się o iglaki płożące oraz karłowe. Nie zapominajmy także o roślinach liściastych zmieniających kolory w zależności od pory roku. Wiecej o roślinach, które nadają się do naszego ogrodu i przede wszystkim na skalniak znajdziesz w dziale roślin.
Skalniaki ogrodowe - pielęgnacja
O pielęgnacji skalniaka powinniśmy pomyśleć przed jego założeniem tak żeby mieć z nim jak najmniej kłopotów. Odpowiednie przygotowanie skalniaka pozwala nam się cieszyć jego pięknem poświęcając mu zaledwie odrobinę czasu. Wokół roślin wyłóżmy włókninę - taką przez którą nie przejdą nam chwasty a z kolei będzie przechodziła wilgoć. Następnie mozemy obsypać żwirkiem bądź korą drzewną. Co do późniejszej pielęgnacji musimy pamiętać o usuwaniu nadmiernie rozrastających sie pędów, których rozrost mógłby wypierać słabsze rośliny a także przysłaniać kamienie. Pamiętajmy także o podlewaniu roślin dopiero co posadzonych - tak żeby mogły się dobrze ukorzenić.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz